Kuntokompassi kokemuksia: Inka Noramaa – Valmentaja on hyvinvoinnin kanssakulkijani, joka pitää huolen siitä, että suunta pysyy oikeana.

Kuntokompassi kokemuksia Inka: Täällä aidosti panostetaan siihen, että jokaiselle löytyy se itselle sopiva valmentaja. Palvelu on tosi perusteellinen, jopa perinpohjainen, monipuolinen ja yksilöllinen.

Katso yllä olevalta videolta Inkan asiakaskokemustarina valmennuksestaan Kuntokompassilla

Terve,

Olen Inka Noramaa. Toimin pörssiyhtiö United Bankers Oyj:ssä viestintäjohtana. Perheeseeni kuuluu Varpu-koira ja kaksi hevosta, Risto ja Nelli.

Asiakaskokemus Kuntokompassi Inka Noramaa

Miten päädyit Kuntokompassille asiakkaaksi?

Idea oli ollut jo tosi pitkään mielessä. Se on ollut sellainen toivehankinta itselle oman hyvinvoinnin edistämiseksi. Sitten näin yhden tallikaverin, joka näytti mun mielestäni tosi hyvälle ja kysyinkin häneltä, että mitä sulle on tapahtunut?

Tallikaverini kertoi olevansa Kuntokompassilla valmennuksessa, joten se oli sitten se viimeinen, että no niin, nyt minä olen kanssa sinne yhteydessä. Enää ei mitään selityksiä.

Ikää tulee koko ajan väistämättä lisää eli tavoite on parantaa omaa kuntoa. Olen ollut aina tosi aktiivinen liikkuja, mutta kuitenkin halusin tästä valmentajasta tukea näille mun liikkumismuodoille. Ratsastus on tietenkin se tärkein, mutta sitten lisäksi juoksemiseen.

Asiakaskokemus Kuntokompassi Inka Noramaa

Kuva: Inkan kaksi omaa hevosta pitävät ratsastusharrastuksen aktiivisena

Mitä hyötyjä valmennus on tuonut?

Kyllä koko hyvinvointi ja olo on selvästi jaksavampi. Lisäksi ihan sellaisia konkreettisia huomioita tulee, että ratsastusvalmentaja sanoo kehonhallinnan selvästi kehittyneen ja hevoset varmasti kiittää kun istunta ja olemus on parantunut.

Sitten juoksussa, niin kellohan on tietysti aika armoton mittari. Se ei paljon valehtele.

Silloin kun aloitin täällä Kuntokompassilla minulla oli vielä puolimaraton haaveissa. Nyt se sujuu jo reilusti alle kahden tunnin aikaan. On kyllä ollut tosi hieno havaita, että tässäkin vaiheessa vielä kuntokäyrä menee ihan reippaasti ylöspäin.

Asiakaskokemus Kuntokompassi Inka Noramaa

Kuva: Juoksukunto on kehittynyt huimasti päämäärätietoisen harjoittelun johdosta.

Kuinka kauan olet ollut Kuntokompassilla asiakkaana?

Keväällä tulee kaksi vuotta Kuntokompassin asiakkaana. Ollut kyllä tosi kivaa!

Kenelle suosittelisit Kuntokompassin valmennusta?

Mun mielestä ei voi sanoa yhtä tyypillistä kohderyhmää. Mielestäni tämä palvelu ja konsepti sopii tosi monenlaisille ja tosi moniin eri tavoitteisiin.

Olen todella tyytyväinen tähän kaikkeen. Mielestäni tosi hienoa on se, että Kuntokompassilla lähdetään juuri niistä jokaisen yksilöllisistä tavoitteista. Se oli ainakin minulle tosi tärkeä asia.

Asiakaskokemus Kuntokompassi Inka Noramaa

Kuva: Yksilöllisesti laaditut liikuntasuunnitelmat tukevat kunkin omia tavoitteita.

Jokaisellahan varmasti vähän vaihtelee, että onko tavoite sitten kunnon kehittäminen, oikein aktiivisesti treenaaminen tai sitten vaikkapa painonhallinta tai terveyteen liittyvät asiat tai mitä hyvänsä

niin täällä lähdetään niistä jokaisen yksilöllisistä lähtökohdista ja tavoitteista. Se on ollut kyllä tosi hyvä!

Mikä on ollut parasta valmennuksessa?

Yritin miettiä, että mikä olisi kaikista parasta, niin kyllä se kiteytyy tuohon omaan valmentajaan. Siinä mun mielestä korostuu nämä kaikki tähän palveluun liittyvät hyvät puolet.

Täällä aidosti panostetaan siihen, että jokaiselle löytyy se itselle sopiva valmentaja. Palvelu on tosi perusteellinen, jopa perinpohjainen, monipuolinen, yksilöllinen.

Sitten tietysti meillä kaiman kanssa myös henkilökemiat kohtaa hyvin. Olen itsekin hyvin tavoitteellinen ihminen ja Inka osaa olla vaativa, mutta kyllä meillä sitten vastapainoksi on ihan hauskaakin treeneissä :) Vaikka välillä kiroillaan niin kyllä sitten myöskin nauretaan. Se on varmasti se kaikkein paras juttu täällä.

Asiakaskokemus Kuntokompassi Inka Noramaa

Kuva: Studiolla harjoitellaan aina päiväkohtaisten edellytysten ja valmiuksien mukaan.

Täällä valmentaja on sellainen hyvinvoinnin kanssakulkija, joka pitää huolen, että suunta pysyy oikeana ja hyvänä.

Minulla itsellänikin on vaativa työ ja paljon tiukkoja deadlineja, joihin täytyy vastata. Välillä täytyy pystyä myöskin hellittämään. Itse ajattelen, että tavoitteellisuus taikka kunnianhimo ei ole millään tavalla ristiriidassa tietynlaisen armollisuuden itsensä kanssa. Eli nämä pitää pystyä yhdistämään.

Joskus täytyy antaa aikaa itselle, mennä vaan perustreenillä ja peruskunnon ylläpitämisellä. Minusta on hyvä, että valmentajakin joskus sanoo, että nyt on aika palautua.

Ja sitten taas siinä seuraavassa hetkessä kun kiireet hellittää niin valmentaja on taas auttamassa takaisin vauhtiin.

Asiakaskokemus Kuntokompassi Inka Noramaa

Kuva: Kaima haastaa Inkaa juuri sopivalla tavalla. Välillä treeneissä kiroillaan, mutta vastapainoksi myös nauretaan.

Kiinnostunut personal trainer ja fysioterapiapalveluistamme?

Ota yhteyttä

Varaa aika ilmaiseen ensitapaamiseen

Täytä ystävällisesti alla oleva yhteydenottolomake. Otamme sinuun mahdollisimman pian yhteyttä ja sovimme tapaamisen Helsingin Personal Training Studiolle (tai etänä google meets, zoom, teams tms.).